ابزار وبمستر

ابزار وبمستر

سیش چیست و چه فرقی با سونامی دارد ؟ سیش بوشهر + عکس و فیلم | دیوونه
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
خانه » عکس » سیش چیست و چه فرقی با سونامی دارد ؟ سیش بوشهر + عکس و فیلم

سیش چیست و چه فرقی با سونامی دارد ؟ سیش بوشهر + عکس و فیلم

سِیش موجی ایستاده است که در پهنهٔ آب محصور یا نیمه‌محصور تشکیل می‌شود. پدیدهٔ سیش و پدیده‌های مشابه آن در دریاچه‌ها، مخازن، استخرهای شنا، خلیج، بندرگاه‌ها و دریاها مشاهده شده است. اصلی‌ترین لازمهٔ تشکیل سیش این است که پهنهٔ آب حداقل اندازه‌ای محصور باشد تا اجازه دهد موج ایستاده شکل گیرد.

 

سیش اغلب برای چشم غیرمسلح غیرقابل‌مشاهده است و شاهدانی که در قایق روی سطح آن هستند ممکن است به دلیل طول موج بسیار بلند متوجه وقوع آن نشوند. این پدیده ناشی از نوسان‌های ایجاد شده در پهنهٔ آب است که توسط یک یا چند عامل مختل شده است که اغلب پدیده‌های هواشناسی (باد و تغییرات فشار اتمسفر)، فعالیت‌های لرزه‌ای و یا سونامی هستند. به دلیل آنکه آب در تعادل هیدرواستاتیک در حالت افقی قرار دارد، نیروی گرانش همیشه سعی دارد سطح پهنهٔ آب مایع را به حالت افقی بازگرداند.

حرکت هماهنگ عمودی باعث ایجاد ضربه‌ای می‌شود که با سرعتی که بستگی به عمق آب دارد، طول حوضه را می‌پیماید. ضربه پس از رسیدن به پایان حوضه بازتافت شده و باعث تداخل امواج می‌شود. تکرار بازتافت‌ها منجر به شکل‌گیری امواج ایستاده‌ای با یک یا چند گره می‌شود که هیچ حرکت عمودی‌ای را تحمل نمی‌کنند. بسامد نوسان بسته به اندازهٔ حوضه، عمق و خطوط کانتوری آن و و درجه حرارت آب تعیین می‌شود. این پدیده در پی وزش باد از خشکی به دریا و در مناطق محدود و بسته رخ می‌دهد و در پی آن بلافاصله با برگشت باد از ساحل به خشکی امواج بلند و قدرتمندی ایجاد می‌شود که ارتفاع برخی از آنها به بیش از ۳۰ متر نیز می‌رسد.

 

مهندسان برای طراحی سازه‌های حفاظت در برابر سیل (مانند سد سن پترزبورگ)، مخازن و سدها (مانند سد گرند کولی)، حوضه‌های قابل‌حمل ذخیره‌ی آب، بندرگاه‌ها و حتی حوضه‌های انبار سوخت هسته‌ای مصرف شده، پدیده‌ی سیش را در نظر می‌گیرند.

اشتراک گذاری مطلب
تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز